Przyczyny grzybicy pochwy

Jakie są przyczyny grzybicy pochwy?

Za chorobą odpowiada Candida, czyli drożdżak. Najczęściej spotykanym drobnoustrojem jest Candida albicans, jednak coraz częściej występują niegdyś rzadkie gatunki Candida glabrata i Candida tropicalis. Kobiety z cukrzycą są najbardziej narażone na zainfekowanie którymś z mniej popularnych drożdżaków. Jest to dodatkowe obciążenie zdrowotne dla i tak już wyczerpanego organizmu – obie wspomniane rzadkie bakterie są dziesięć razy bardziej odporne na standardowe leczenie przeciwgrzybiczne.

Jeśli zatem należymy do grupy, u której ciężko wyleczyć grzybicę, bądź ma ona charakter powracający, warto przeprowadzić badania i sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z nietypowym gatunkiem grzyba. Wtedy też należy zastosować odpowiednie do niego leczenie.

Infekcja

Jeśli zostanie zachwiana równowaga między układem odpornościowym i florą bakteryjną pochwy może dojść do infekcji grzybicznej. Komórki Candida rozmnażają się, zmieniają pH na niekorzystne dla pochwy, degradują naturalną florę bakteryjną, wywołując przykre objawy. Pierwsza infekcja grzybiczna niejednokrotnie związana jest z zażywaniem antybiotyków, które przypisuje się m.in na zapalenie oskrzeli. W ten sposób niszczymy naturalną barierę antybakteryjną środowiska wewnętrznego otwierając drogę zakażeniom. Jednym z głównych czynników warunkującym nawrót choroby jest również nieprzestrzeganie lub niezrozumienie wskazań lekarza. Innym powodem może być samodzielne zakończenie kuracji spowodowane zniknięciem objawów choroby.

Rozwojowi Candidii sprzyja też wysokie stężenie cukru, stąd powszechność grzybicy u kobiet chorych na cukrzyce. W grupie ryzyka są kobiety otyłe, mające niedobór żelaza, leczone sterydami. Wpływ na rozwój choroby mają ciasne ubrania, jak również dopasowana i wykonana z materiałów nieprzepuszczających powietrze bielizna, która zwiększa temperaturę i wilgotność pochwy.Be the first to comment on "Przyczyny grzybicy pochwy"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*